A Polgárőr Egyesület Tompa vissza nem térítendő támogatást nyert el „A közbiztonság növelése térfigyelő kamerák elhelyezésével Tompán” című projektjéhez kapcsolódóan. Az önkormányzattal együttműködve az egyesület bővíthette a település térfigyelő kamerarendszerét, a városunk határában kihelyeztük az erre figyelmeztető információs táblákat. A fejlesztéshez kapcsolódóan eljuttattunk minden háztartásba egy bűnmegelőzési kiadványt, amelyben megosztottunk Önökkel néhány hasznos információt arról, hogyan óvják meg értékeiket, milyen tanácsokkal lássák el gyermekeiket a szünidő és a közelgő iskolakezdés idején.A program keretében 2014. augusztus 16-án Bűn-, és Balesetmegelőzési Napot szerveztünk a Piaccsarnok területén. A Polgárőr Egyesület Tompa és Tompa Város Önkormányzata így járult hozzá a közbiztonság növeléséhez, szorosan együttműködve a Kiskunhalasi Rendőrkapitánysággal, a település rendőrőrsével és a Kelebiai Határrendészeti Kirendeltséggel. Azt gondolom, hogy igazán hatékonyan csak közösen – egymás munkáját segítve – dolgozhatunk. Azonban ehhez szükség van Önökre is, hiszen fontos, hogy óvjuk a magunk és a közösség értékeit, odafigyeljünk egymásra, kiemelten fiataljainkra, időseinkre, valamint a külterületen élőkre.
Véh Lászlópolgármester
A Polgárőr Egyesület Tompa vissza nem térítendő támogatást nyert el a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER fejezetének végrehajtásához 2013-ban nyújtandó jogcím keretében.
Az Európai Unió és Magyarország Kormánya által nyújtott támogatás összege: 7.752.300 Ft.
Az idén 20 éves egyesület a projekt kedvezményezettjeként történetének egyik legnagyobb léptékű fejlesztésével járul hozzá a közbiztonság fejlődéséhez Tompán. Az egyesület múltjáról, jövőjéről Nagy Teleki István elnökhelyettes tájékoztatott. „A rendszerváltást követően bűnözés komoly mértékeket öltött helyi és országos viszonylatban is. Erre való figyelemmel kezdtem megszervezni, megalakítani a polgárőr egyesületet. Élvezve a település vezetésének erkölcsi támogatását 1994. január 24-én megtartottuk az Alakuló Közgyűlést. Akkor Faluvédő Egyesület Tompa néven, 35 fővel. A megalakult egyesületnek elsődleges célja a településünkön a bűncselekmények megelőzése, a lakosság közbiztonság érzetének megőrzése, megerősítése. Az érdemi munka 1994. február 28-án indult. Az elmúlt 20 év alatt sok változáson ment keresztül az egyesület. Megváltozott a neve - így lett Polgárőr Egyesület Tompa -, emellett több alkalommal kellett módosítani az Alapszabályunkat is. Időközben megjelent a Polgárőr Törvény, mely szerint a polgárőrök közfeladatot ellátó személyként fokozott jogi védelmet kaptak. A vezetőink elvégezték a szükséges tanfolyamokat. Rendszeres az állomány jogi, szakmai, önvédelmi képzése. Rendelkezik az egyesület szolgálati gépkocsival, szolgálati telefonokkal, adó-vevő rádiókkal.
Az egyesületünk célja a helyi közrend és közbiztonság védelme, a bűnmegelőzésben való közreműködés, az állampolgárok személyi biztonságának védelme, az állami, önkormányzati és állampolgári vagyonvédelem elősegítése, a lakossági biztonságérzet növelése, valamint a lakosság és a bűnüldöző szervek közötti bizalom és együttműködés erősítése. A helyi közrend és közbiztonság védelme, valamint bűnmegelőzésben való közreműködés érdekében, közterületi járőrszolgálatot, figyelőszolgálatot végzünk, a közúti baleset helyszínén, valamint bölcsődék, óvodák, iskolák közvetlen közelében jelzőőri tevékenységet látunk el. A bűncselekmények elkövetését elősegítő és a közbiztonságot veszélyeztető körülményekről tájékoztatjuk a rendőri és más intézkedésre jogosult szerveket. A tetten ért bűnelkövetőket haladéktalanul átadjuk a legközelebbi rendőri szervnek, vagy rendőrnek. Kötelességünknek érezzük, hogy jelzést adjunk a gyermek- és fiatalkorúak értelmi, erkölcsi, testi fejlődését súlyosan veszélyeztető eseményekről. A lakosság felé bűnmegelőzési jellegű oktató, felvilágosító, tanácsadó tevékenységet végzünk, együttműködve a helyi rendőri szervekkel. A település belterületi kamerarendszerének képeit irodánkból nyomon követjük, az adatokat a törvényi szabályozásban foglaltak szerint rögzítjük és megőrizzük.
Nagy Teleki István elnökhelyettes
A projekt keretében a kedvezményezett és az önkormányzat a Halas-Pajzs Kft. szakembereit bízták meg a kamerarendszer és az azt kiszolgáló informatikai háttér telepítésével. Az Intellio ILD típusú kamerák 1.3 megapixeles felbontással, HD minőségű képet továbbítanak a nagy teljesítményű PC háttértárolóra, mely a törvény által előírt adatvédelmi szempontoknak megfelelően rögzíti a kamerák közterületi felvételeit. A rendszert támogató Intellio Video System 2 kliensszoftver egyszerűen kezelhető, áttekinthető, modern kezelőfelületekkel rendelkezik. A kliensszoftver segítségével akár 60 kamerakép is megjeleníthető. A projekt keretében beszerzett 8 db kamera kompatibilis a településen korábban felszerelt rendszerrel, az új eszközök felszerelésre kerültek infravörös megvilágító LED-del, melynek segítségével teljes sötétségben is képesek értékelhető, beazonosításra alkalmas kép készítésére. A kamera masszív, vandálbiztos dóm háza ellenáll a fizikai behatásoknak, megvédi az elektronikát a víztől és a portól is. A kisméretű, esztétikus megjelenése az egységes városképet nem zavarja.
A Polgárőr Egyesület Tompa, Kiskunhalasi Rendőrkapitányság Tompai Rendőrőrse és Tompa Város Önkormányzata együttműködésével elkészült egy bűnmegelőzési kiadvány, melyben a nyári időszak veszélyeire hívták fel a lakosság figyelmét.