A Nemzeti Adó és Vámhivatal 2015.01.05-én tájékoztatást adott ki a magán pálinkafőzéssel kapcsolatban, mely kivonatát az alábbiakban ismertetjük:
2015. január 1-jétől a magánfőző által előállított párlat nem minősül adómentes előállításnak. A magánfőzésben előállított párlat mennyisége évi 50 literre csökken, változik a magánfőző személyének meghatározása, amely alapján magánfőzést a jövőben csak gyümölcstermesztő személy végezhet.
2015. január 1-jétől a magánfőző a desztillálóberendezés feletti tulajdonszerzést az azt követő 15 napon belül köteles bejelenteni a lakóhelye szerinti önkormányzati adóhatósághoz. A magánfőző köteles megőrizni és hatósági ellenőrzéskor bemutatni a desztillálóberendezés feletti jogszerű tulajdonszerzést igazoló iratot. Ha 2015. január 1-jét megelőzően történt a magánfőzésre szolgáló desztillálóberendezés feletti tulajdonszerzés, akkor a magánfőzőnek 2015. január 15-ig kell megtennie a bejelentést. ( E célra a „Bejelentés desztillálóberendezés tulajdonjogáról, tulajdonjogának megszerzéséről „című nyomtatvány szolgál )
A magánfőzésben előállított párlat adója évi 1000 forint, melyet a magánfőzőnek kell megfizetnie, amely a magánfőző lakóhelye szerinti önkormányzatnak a bevétele. A magánfőzőnek az előállított magánfőzött párlat utáni adóbevallási és adófizetési kötelezettségét a tárgyévet követő év január 15-ig, első alkalommal 2016. január 15-ig – együtt – kell teljesítenie a lakóhelye szerinti önkormányzati adóhatósághoz. Ha a magánfőző nem állított elő tárgyévben magánfőzött párlatot, akkor nem keletkezik tárgyévre vonatkozóan adóbevallási kötelezettsége.( A bevallást a „ Bevallás előállított magánfőzött párlat után ” című nyomtatványon kell benyújtani )
Az önkormányzati adóhatóság a magánfőzői bejelentésről, valamint a magánfőző adóbevallásáról a bejelentést követő hónap15. napjáig értesíti az illetékes vámhatóságot és a bejelentéssel, bevallással érintett másik önkormányzati adóhatóságot.
Az adóraktár részére történő értékesítéskor, illetve ha a magánfőző az általa előállított magánfőzött párlattal kíván részt venni párlatok számára meghirdetett versenyen, a párlat eredetét a desztillálóberendezés feletti tulajdonszerzés szerinti bejelentésről, valamint a párlat után megfizetett adóról kiállított önkormányzati adóhatósági igazolás bemutatásával igazolja.
A magánfőző az évente előállítható párlatmennyiség túllépése esetén a többletmennyiséget az erre rendszeresített nyomtatványon haladéktalanul köteles bejelenteni a vámhatóságnak és a vámhatósággal egyeztetett módon gondoskodni a többletmennyiség megsemmisítéséről.
Az ügyfelek bejelentési, bevallási kötelezettségének teljesítése érdekében csatoljuk a bejelentési, bevallási nyomtatvány, valamint az 50 litert meghaladó mennyiség megsemmisítésének bejelentésre szolgáló NAV nyomtatvány mintát.